Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

„Nejste priorita.“ Takhle končí ministerská autorita

5. 04. 2021 19:36:15
Ministerstva školství a zdravotnictví chtějí zachránit Česko tím, že vybrala skupinu dětí, které už se nepotkají ve škole. Následkem bude nejen pocit zrady, ale také mnohem rizikovější setkávání bez testů, která nikdo nevytrasuje.

V lednu mi jako začínajícímu učiteli spadl těžký balvan ze srdce. Kvinta, kterou učím informatiku a společenské vědy, měla prokázat své dovednosti v základech programování jednoduchou počítačovou hrou na vlastní námět. Jedna z nich se jmenovala Vyfoť Prymulu: hráč sbírá body klikáním na exministra zdravotnictví, který se potuluje po restauracích a stadionech, kam veřejnosti sám zakázal vstup.

Stranická politika do školy nepatří, ale tohle bylo o něčem jiném. Čerstvě šestnáctiletý Ondra ve svém díle ukázal nadhled a smysl pro satiru, s nímž sleduje dění, ze kterého leckterému životními zkušenostmi ošlehanému dospělákovi zůstává rozum stát.

Co jiného také čekat od studenta gymnázia, na kterém své prvotiny vytvořil satirik a buřič František Gellner. Tuhle naši tradici zjevně nesmete ani koronavirus. A já si tehdy oddychl, že naši žáci místo trudomyslnosti berou chaos a nejistotu kolem sebe s lehkostí a humorem. Nad vodou je držela hlavně naděje, že když zatnou zuby a dodrží opatření, pomůžou urychlit cestu k setkání ve škole.

„Přínos v měsíci červnu není úplně zásadní“

S velikonočními prázdninami ale humor přešel. Ministr školství gymnazistům v rozhovoru pro Seznam Zprávy šroubovitými větami ve stylu „hlavně to neříct naplno“ oznámil, že na tu naději mohou zapomenout. Do škol chce velmi pozvolna vrátit téměř všechny, ale středoškoláky jen na praktickou výuku. Což na rovinu řečeno znamená, že kdo si zvolil obor bez praxe, ten je do září ze hry. Na duševním zdraví téhle skupiny mladých lidí rozhodovacím strojům v Karmelitské a na Palackého náměstí prostě nezáleží.

Nelze říct, že by se prioritám, jak je seřadilo Ministerstvo školství, nedalo rozumět. Prvňáci se přes internet číst nenaučí, my se s našimi sociologickými tématy popereme on-line určitě líp, jakkoli groteskní nádech ta výuka má (zrovna jsme probrali význam vrstevnických skupin a tento týden řešíme, jak důležitá je v komunikaci vzdálenost mezi lidmi nebo dotyk). Vím, jak zoufale chybí jejich vrstevníkům odborný výcvik, který se distančně odpracovat nedá. Pan Plaga šel ale mnohem dál – naději na návrat desítek tisíc konkrétních žáků do školy, kde se jejich kamarádi z jiných oborů aspoň v nějakém režimu budou potkávat, zadupal hluboko do země.

„Pokud je možné ji zabezpečit distančně, tak pak už její přínos v měsíci červnu není úplně zásadní,“ řekl ministr o návratu prezenční výuky na středních školách. Ještě jednou: „Její přínos v měsíci červnu není úplně zásadní“. S návratem do školy se prostě nepočítá, tečka, rozejděte se. Potvrzuje to i materiál, o kterém má v úterý jednat vláda - tom, že by se v nějaké fázi mohli středoškoláci ve škole potkat, se v něm ani neuvažuje (na rozdíl od promíchání - ve škole tak otrocky udržovaných - homogenních kolektivů na kroužcích, které je v plánu jako fáze 3).

Víte, pane ministře, v čem je její přínos? V tom, že se vám mladí lidé přestanou propadat do depresí z drtivě dlouhého výpadku sociálních kontaktů, nepřijdou o veškerou motivaci a o poslední zbytky důvěry ve váš úřad a ve stát jako celek, o kterém je v občanské výchově učím, jak teoreticky funguje a komu v principu slouží (a připadám si u toho čím dál víc jako pokrytec).

Na divoko a bez testů

Z ministerských priorit vykrystalizovala jedna dílčí skupina žáků, která na aspoň částečné srovnání napáchaných škod nebude mít nárok. Asi holt není úplně zásadní. Je to pár desítek tisíc mladých lidí, kteří tím, že se jako jediní už nepotkají se spolužáky, zachrání Česko, Evropu a možná i svět.

Nebo taky nezachrání. S koncem nouzového stavu padne omezení základních práv. I ti středoškoláci, kteří dosud pravidla respektovali a ve kterých jsme pěstovali falešnou naději, že tím urychlují návrat, se začnou potkávat neformálně. Nikdo soudný, a o to méně učitel, jim to nebude rozmlouvat, protože sociální kontakt už prostě potřebují. Na rozdíl od setkání ve škole to budou živelné akce bez organizace, bez nastavených opatření, bez testování (ušetří se!).

A také bez šance v případě průšvihu trasovat. Protože se státem, který je po měsících jejich trpělivosti definitivně hodil přes palubu, už tuplem spolupracovat nebudou.

Autor: Michal Bělka | pondělí 5.4.2021 19:36 | karma článku: 42.60 | přečteno: 8864x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Veverka

Rady a proroctví krále Šalamouna IV.

Rozhodování o vině a trestu, po staletí diskutovatelné téma, které bude navždy součástí lidských životů, protože člověk hřeší a hřešit bude.... viz Římský trestní zákoník....

15.4.2021 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Richard Mandelík

Výročí 13. a 14. dubna

Tímto se mi podařilo srovnat dny a snad se mi to podaří udržet. Hvězdami třetí prezident USA a jeden z autorů deklarace nezávislosti Thomas Jefferson a královna country music Loretta Lynn.

15.4.2021 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Jan Provazník

Kúdela by se měl přiznat

Etická komise UEFA vyřkla nikoli neočekávaný verdikt – hráč SK Slavie Praha se provinil proti duchu fair play a za svůj rasistický projev bude potrestán zákazem startu v 10 soutěžních utkáních UEFA.

14.4.2021 v 23:53 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 483 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Den vzpomínek: Souvislosti

Izraelský Den vzpomínek na padlé vojáky a oběti teroru (letos 14. dubna) byl příležitostí připomenout skutečný vztah k terorismu těch na druhé straně pomyslného jednacího stolu o míru. Palestinských Arabů.

14.4.2021 v 21:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Milan Macho

Šílená UEFA: presumpce viny

Discplinárka UEFA podlehla hysterii skotských médií a zastavila Kúdelovi činnost na 10 mezinárodních zápasů za údajnou rasistickou nadávku v zápase Glasgow Rangers – Slavia Praha, kterou potrestaný hráč trvale popírá.

14.4.2021 v 21:10 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 653 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8864

Učitel společenských věd a informatiky na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi. Dříve redaktor iDNES.cz a České televize.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz